Sosiaalipalvelut

Rantasalmen kunnan perusturvaosasto

Kunnan perusturvapalvelut palvelevat rantasalmelaisia eri elämänvaiheissa. Sosiaalityön palvelut ja avustukset ja lapsiperheille, iäkkäille ja vammaisille henkilöille sekä maahanmuuttajille suunnatut palvelut pyrkivät edistämään kuntalaisten sosiaalista turvallisuutta ja omatoimisuutta.

Vuoden 2015 alusta lukien Rantasalmen kunta on järjestänyt lakisääteiset sosiaali- ja terveyspalvelut kuntalaisilleen yhteistyössä Suomen Terveystalo Oy:n kanssa.

Suomen Terveystalo Oy toteuttaa palvelut joko omana tai alihankkijoidensa toimintana. Virkavastuutehtäviä hoitavat 1.1.2020 alkaen Sosterin viranhaltijat.


Perusturvaosaston aukioloajat ja ajanvaraus

Kunnanviraston perusturvatoimisto palvelee ainoastaan ajanvarauksella.

SUOMEN TERVEYSTALO OY

Rantasalmen sosiaali- ja terveyspalvelut

Yksikön johtaja  
Pauli Haapanen
Puhelin 050 3137194
pauli.haapanen(at)terveystalo.com

Toimipaikan päällikkö
Ulla Jauhanen
Puhelin 040 720 0622
ulla.jauhanen(at)terveystalo.com

 

Päihdetyö

Ehkäisevä päihdetyö th Sirpa Ikäheimonen, puhelin 044 417 2612

Kohtaamispaikka Kompassi, toiminnan ohjaaja mth Kaarina Pulkkinen, puhelin 044 417 2686

Toimistosihteeri
Hilppa Kokkonen (hilppa.kokkonen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 161 5015

  • Kotihoitolaskutus, terveyskeskuslaskutus, omaishoidon tukien maksatus
  • Perusturvatoimiston palveluneuvonta

 

Perhetyö

Perhetyöntekijä
Puhelin 040 705 6194

Neuvolan perhetyö
Perhetyöntekijä Maija Lappalainen (maija.lappalainen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 642 8259

Lähisuhdeväkivallan yhdyshenkilö
Maija Lappalainen (maija.lappalainen(at)terveystalo.com
Puhelin 040 642 8259

 

Viranomaistehtävät

Johtava sosiaalityöntekijä 
Marika Huupponen (marika.huupponen(at)sosteri.fi)
Puhelin 044 417 4132
           

Lastenvalvoja
Mikko Kolehmainen (mikko.kolehmainen(at)sosteri.fi)
Puhelin 044 417 4122 (klo 9-10 arkisin, lasten huolto- ja tapaamisasiat, elatusasiat).
Toimipiste Savonlinnan kaupungintalo, Olavinkatu 27 E-rappu.
Ajanvaraukset puhelimitse.


Sosiaalityöntekijä

Jukka Hirvonen (jukka.hirvonen(at)sosteri.fi)
Puhelin 044 417 2608
           • Lastensuojelu
           • Sosiaalihuoltolain mukaiset palvelut 

 
Sosiaalityöntekijä
Mari Laiho (mari.laiho(at)sosteri.fi)
Puhelin 044 417 2606
           Aikuissosiaalityö
           Vammaispalvelu
           Ikäihmisten palvelupäätökset
                                 

Sosiaaliohjaaja
Kaija Blomberg  (kaija.blomberg(at)sosteri.fi)
Puhelin 044 417 2607
Pääsääntöisesti ma, ti, ke
           Kuntouttava työtoiminta
           Toimeentulotuki

 

Palvelusihteeri (työhuone hallinto-osaston käytävällä)
Irma Laitiainen
Puhelin 040 161 5013
           Välitystilit
           Täydentävä ja ehkäisevä toimeentulotuki

 

Kehitysvammahuolto ja vammaispalvelut

Kehitysvammaisten asumispalvelut ja työ- ja päivätoiminta
esimies Mirja Eronen (mirja.eronen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 558 5292


Kehitysvammaisten avohuolto ja vammaispalvelut

sosiaaliohjaaja Maarit Mahrberg (maarit.mahrberg(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 672 8612

 

 Asiakasmaksut 2019

Laskutusosoite Terveystalo


 



 

 

Tapahtumakalenteri - Rantasalmella tapahtuu