Sosiaalipalvelut

Rantasalmen kunnan perusturvaosasto

Kunnan perusturvapalvelut palvelevat rantasalmelaisia eri elämänvaiheissa. Sosiaalityön palvelut ja avustukset ja lapsiperheille, iäkkäille ja vammaisille henkilöille sekä maahanmuuttajille suunnatut palvelut pyrkivät edistämään kuntalaisten sosiaalista turvallisuutta ja omatoimisuutta.

Vuoden 2015 alusta lukien Rantasalmen kunta on järjestänyt lakisääteiset sosiaali- ja terveyspalvelut kuntalaisilleen yhteistyössä Suomen Terveystalo Oy:n kanssa.

Suomen Terveystalo Oy toteuttaa palvelut joko omana tai alihankkijoidensa toimintana. Virkavastuutehtäviä hoitavat Essoten viranhaltijat.


Perusturvaosaston aukioloajat ja ajanvaraus

Kunnanviraston perusturvatoimisto on avoinna ma-pe klo 9-12 ja klo 13-14.

Muina aikoina sopimuksen mukaan.

Sosiaalityöntekijöiden ajanvaraukset puhelimitse klo 9-10 välisenä aikana.


SUOMEN TERVEYSTALO OY

Rantasalmen sosiaali- ja terveyspalvelut

Yksikön johtaja  
Mira Ilmoniemi
Puhelin 0400-522 435
mira.ilmoniemi(at)terveystalo.com

Sosiaalityö

Päihdetyöntekijä
Helena Kärkkäinen (sirkku.karkkainen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 161 5039

  • Avohuollon päihdetyö
  • Päiväkeskustoiminnan ohjaus

Toimistosihteeri
Hilppa Kokkonen (hilppa.kokkonen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 161 5015

  • Kotihoitolaskutus, omaishoidon tukien maksatus
  • Perusturvatoimiston palveluneuvonta

Perhetyö

Perhetyöntekijä Elina Van Den Arend (elina.vandenarend(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 705 6194

Perhetyöntekijä Emmi Vesterinen (emmi.vesterinen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 637 2307

Neuvolan perhetyö
Perhetyöntekijä Maija Lappalainen (maija.lappalainen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 642 8259

 

Viranomaistehtävät

Johtava sosiaalityöntekijä / palveluesimies
Marika Huupponen (marika.huupponen(at)essote.fi)
Puhelin 040 359 6887 
            • Lapsiperheiden sosiaalityö

Lastenvalvoja
Sari Sirkiä-Lappalainen (sari.sirkia-lappalainen(at)essote.fi)
Puhelin 040 359 7213
Ajanvaraukset suoraan puhelimitse.

Sosiaalityöntekijä
Eeva Immonen (eeva.immonen(at)essote.fi)
Puhelin 040 561 5263
           • Lastensuojelu, avohuolto

Sosiaalityöntekijä

Nea Nyyssönen (nea.nyyssonen(at)essote.fi)
Puhelin 044 351 2490
           • Koulun sosiaalinen työ, koulukuraattori
           • Lastensuojelu, avohuolto
           • Sosiaalihuoltolain mukaiset palvelut         

Sosiaalityöntekijä
Mari Laiho (mari.laiho(at)essote.fi)
Puhelin 044 351 2660 
(puhelinaika ma-pe klo 9-10)
            • Kuntouttava työtoiminta
            • Täydentävä ja ehkäisevä toimeentulotuki

Vammaispalvelut / vs. palveluohjaaja
Anne Reinikainen (anne.reinikainen(at)essote.fi)
Puhelin 0400 537 808
            • Vammaispalvelulain mukaiset palvelut ja tukitoimet

Palvelusihteeri (työhuone hallinto-osaston käytävällä)
Irma Laitiainen
Puhelin 040 161 5013
            • Välitystilit
            • Täydentävä ja ehkäisevä toimeentulotuki

Kehitysvammahuolto

Kehitysvammaisten asumispalvelut ja työ- ja päivätoiminta
palveluohjaaja/lähiesimies
Mirja Eronen (mirja.eronen(at)terveystalo.com)
Puhelin 040 558 5292


Kehitysvammaisten avohuolto
Mira Ilmoniemi (mira.ilmoniemi(at)terveystalo.com)
Puhelin 0400 522 435

Alle 65-vuotiaiden omaishoidon tuki
palveluohjaaja
Anne Tarkiainen (anne.tarkiainen(at) terveystalo.com)
Puhelin 040 561 1648

 Asiakasmaksut 2017


 



 

 

Tapahtumakalenteri - Rantasalmella tapahtuu