EtusivuTiedotteetÖljyntorjuntatoimet jatkuvat Haukivedellä

Öljyntorjuntatoimet jatkuvat Haukivedellä

Etelä-Savon pelastuslaitoksen tiedote 20.8.2026 klo 7.45

Rantasalmen Haukiveden öljyntorjuntatehtävän osalta Etelä-Savon pelastuslaitos on siirtänyt keskiviikkoiltapäivän aikana painopisteen vesistöalueilla havaittujen öljylauttojen nuottauksesta ja keräämisestä ranta-alueiden tiedusteluun.

Torstaina ranta-alueiden tiedustelua jatketaan Etelä-Savon pelastuslaitoksen ja Metsähallituksen yhteistyönä. Tahriintuneiden ranta-alueiden tiedusteluun ja puhdistukseen on pyydetty apua myös WWF:n öljyntorjunnan asiantuntijoilta. WWF:n öljyntorjunnan asiantuntijat ja öljyntorjuntajoukkojen vapaaehtoiset saapuvat öljyvahingon tapahtumapaikalle perjantaina.

”WWF:n öljyntorjuntajoukot ovat valmiina auttamaan viranomaisia rantojen puhdistuksessa. Perjantaina tulemme testaamaan eri tapoja poistaa öljyä luonnosta ja muodostamaan tarkempaa tilannekuvaa öljyntorjuntaoperaation laajuudesta”, sanoo WWF:n suojeluasiantuntija Teemu Niinimäki.

Itä-Savon ympäristöterveydenhuolto on kieltänyt järviveden kaiken käytön vahinkoalueella. Lisätietoja: Öljyvahinko Haukivedellä – Järviveden käyttö kielletty vahinkoalueella – Savonlinna

Etelä-Savon pelastuslaitos ohjeistaa onnettomuusalueen maanomistajia ja muita alueella liikkuvia: Mikäli rannoilla havaitaan öljyä, tai öljyn tahrimia eläimiä, ei niille tule tehdä itse mitään vaan ilmoittaa asiasta torjunnasta vastaaville viranomaisille.

Havainnot öljylautoista ja mahdollisesti öljyn saastuttamista eläimistä tulee tässä vaiheessa tehdä päivystävälle palomestarille numeroon 02 01 334 408.

Etelä-Savon pelastuslaitos kiittää keskiviikkopäivän osalta kaikkia yhteistyöviranomaisia saumattomasti toimineesta yhteistyöstä.

Lisätietoja voi tarvittaessa tiedustella Etelä-Savon pelastuslaitoksen riskienhallintapäällikkö Jani Jämsältä 040 129 5196.